
Ny attraktion med store ambitioner på Lolland-Falster
100.000 besøgende i 2025 er målet hos Pangea Park Falster, der netop har slået dørene op til en ny zoo i Nykøbing Falster.
Pangea Park har åbnet dørene for publikum til en ny zoo i Nykøbing Falster. Målet er 100.000 besøgende det første år, og at fordoble det besøgstal allerede året efter.
”Vi har gjort det før og vores produkt bliver kun bedre og bedre. Derfor sætter vi også høje ambitioner for os selv, for vi tror på, at vi kan nå de høje besøgstal inden for de kommende år”, lyder det fra Marc Vogel, indehaver af Pangea Park Falster.
Pangea Park Falster er den anden zoo, som brødrene Marc Vogel og Dennis Netsov åbner sammen. I november 2024 overtog de den tidligere Guldborgsund Zoo & Botanisk Have. Siden da har den zoologiske have gennemgået en renovering. Der er bygget nye anlæg, eksisterende anlæg er sat i stand, søer er renset, mens bl.a. legepladserne også skal renoveres, og der skal åbnes en restaurant. Udviklingen står ikke stille, og der vil hele tiden komme nye oplevelser til.
I Pangea Park Falster kan gæsterne opleve dyr som servaler, æsler, ponyer, slanger, skovskildpadder, fugle, aber og oddere.
Samtidig bliver det læringen og interaktionen med dyrene, der skal trække gæster til.
”Vi vil gerne dele vores viden og give gæsterne en lærerig oplevelse. Derfor lader vi gæsterne komme så tæt på dyrene som muligt – mens vi sætter dyrenes trivsel først. Gæsterne får bl.a. mulighed for at gå ind i en række anlæg, hvor dyrene tillader det”, fortæller Marc Vogel
På alle åbningsdage afholdes der to shows med fortællinger om udvalgte dyr, mens de besøgende også kan komme med på guidede rundvisninger, blive dyrepasser for en dag og udfolde sig på legepladsen.
Styrker turismeoplevelsen på Lolland-Falster
Hos Visit Lolland-Falster skaber det stor glæde, at Pangea Park har åbnet for publikum på Lolland-Falster.
”Det er fantastisk, at en ambitiøs attraktion som Pangea Park åbner i Nykøbing Falster. Vi har et mål om 3 millioner overnatninger i 2030, og det kan vi kun nå, hvis der også er et bredt og varieret udbud af oplevelser i området, som turisterne vil komme for”, fortæller Lindy Kjøller, destinationschef hos Visit Lolland-Falster.
Med sin placering midt i Nykøbing F. er Pangea Park også med til at styrke den bynære oplevelse. Handelsbyerne er i sig selv en attraktion, som Visit Lolland-Falster har fokus på at markedsføre i endnu større grad end tidligere.
Pangea Park står allerede stærkt på Sjælland med 100.000 besøgende i 2024, og derfor kan deres profil være med til at trække flere gæster til Lolland-Falster.
”Vi tror på, at vi kan trække gæster til fra andre dele af landet som eks. København, Sjælland og Fyn. Samtidig kan man opleve andre dyrearter på Falster end på Sjælland, og det giver anledning til at besøge begge vores lokationer”, fortæller Marc Vogel.
Ikke en tilfældig lokation
Det er ikke tilfældigt, at Pangea Park åbner den anden zoo på Danmarks sydligste øer.
”Vi henter inspiration i Spanien, og det vil man også opleve, når man besøger Pangea Park Falster. Med latinsk musik og eksotiske dyr vil vi gerne give en oplevelse af at være på ferie sydpå”, fortæller Marc Vogel
Samtidig har områdets flotte natur, det nærliggende store sommerhusområde på Marielyst og den kommende Femern Bælt-tunnel spillet en betydelig rolle i valget om at åbne en zoo på Falster.
”Lolland-Falster rummer et stort potentiale som feriedestination. Tilgængeligheden til området bliver nemmere, og det tror vi vil være med til at trække flere gæster til”, siger Marc Vogel.
Pangea Park Falster holder åbent i vinterferien og efterfølgende fra fredag til søndag.